Jak w Danii otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?
Życie pisze różne scenariusze. Zdarza się, że osoba, która wyjechała do Danii w celach zarobkowych, zostaje pozbawiona pracy. Nie oznacza to jednak konieczności powrotu do kraju czy też pozostania bez środków do życia. Okazuje się, że możliwe jest ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych. Czy wiesz, kto i jak może go uzyskać?
Kto może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Danii?
Na wstępie należy wyraźnie podkreślić, że nie jest to świadczenie dostępne dla wszystkich. Aby stać się jego beneficjentem, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Co istotne, muszą one wystąpić łącznie. Brak któregokolwiek z nich sprawi, że bezrobotny nie otrzyma środków pieniężnych.
O zasiłek dla bezrobotnych w Danii może ubiegać się osoba, która jest członkiem kasy zapomogowej dla bezrobotnych. Warto jednak zaznaczyć, że członkostwo musi trwać co najmniej rok, a w jego okresie konieczne jest wypracowanie minimum 1924 godzin pracy. Niezbędne jest również opłacanie składek. Co więcej, aby zostać takowym członkiem, trzeba spełniać następujące warunki:
- wiek 18-63 lata,
- zamieszkiwanie na terenie Danii,
- pracowanie oraz otrzymywanie wynagrodzenia na terenie Danii.
Jak więc formalnie zostać członkiem tzw. A-kasse? Konieczne jest wypełnienie stosownego formularza w kasie adekwatnej do określonego zawodu lub poziomu wykształcenia. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w Szczecinie. Pomożemy Ci nie tylko uzyskać status członka odpowiedniej kasy, ale także uzyskać zasiłek dla bezrobotnych.
W jaki sposób stać się beneficjentem zasiłku dla bezrobotnych w Danii?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dagpenge, czyli omawiany zasiłek, wypłacany jest przez kasę ubezpieczeń. Formalności mogą nieco różnić się między poszczególnymi organizacjami, jednak najczęściej wystarczy złożenie wniosku i spełnienie wspomnianych warunków. Co do zasady, pobór świadczenia może trwać 2 lata. Istnieje jednak możliwość wydłużenia tego okresu.